3 největší mýty, které v Česku kolují kolem online podpisů

3 největší mýty, které v Česku kolují kolem online podpisů

4/11/2022 4 MIN. ČTENÍ

Tak jako o každé technologické novince, i kolem online podpisů koluje ve společnosti řada mýtů. Zatímco některé jsou neškodné a úsměvné, jiné v Češích vzbuzují zbytečné obavy. Z hromady mýtů jsme vybrali největší tři, které lidé často zmiňují na sociálních sítích i při debatách se známými. 

PODEPSAT DOKUMENT ONLINE

„Několikrát týdně si na internetu čteme komentáře lidí, kteří debatují o podepisování dokumentů online. I když je nám jasné, že pro běžného člověka je zatím toto téma složité, sami jsme často překvapení, jaké nepravdy se kolem online podpisů šíří. Proto jsme se rozhodli některé mýty vyvrátit,” říká zakladatel Podpisovny Michal Bočan.  

1. Online podepisování je nebezpečné 

Lidé si za roky používání internetu zvykli, že v online prostředí číhá nebezpečí na každém rohu. Nejspíš i proto často považují online podepisování za rizikové. Při využití důvěryhodné podpisové aplikace, která umožňuje ověření totožnosti online, je ale nebezpečí ve skutečnosti menší než u klasického podpisu rukou na papír. 

„Když s někým podepisujete papírovou smlouvu, většinou po něm nechcete, aby vám ukázal občanku a prokázal tak svou totožnost. A i kdybyste to udělali, občanský průkaz nemusí být pravý. Tato starost u online podpisů odpadá. Pokud podpisová aplikace nabízí online ověření identity, například pomocí BankID nebo mojeID, je online podpis maximálně bezpečný,“ vysvětluje Bočan.    

2. Je nutné si zřídit kvalifikovaný elektronický podpis na poště 

Není. Kvalifikovaný elektronický podpis, o kterém mají Češi částečné povědomí, nijak nesouvisí s online podepisováním přes podpisovou aplikaci, jako je třeba Podpisovna

Zatímco kvalifikovaný elektronický podpis si občan zřizuje na poště nebo u jiné autority, kvůli online podpisu nic vyřizovat nemusí. Stačí otevřít podpisovou aplikaci, nahrát do ní dokument k podepsání a ověřit svou totožnost některým z dostupných způsobů (bankovní identita, mojeID apod.)  

3. Při online podepisování hrozí únik osobních údajů 

Vždy záleží na tom, jestli podepisující využívá věrohodnou aplikaci, která mu dává záruku bezpečí. A také je důležité, zda aplikaci provozuje česká firma, která nepředává data do zahraničí. Pokud jsou tyto podmínky splněné, nemusí mít uživatelé žádné obavy. 

„Provozovatelé podpisových aplikací se v žádném případě k citlivým údajům podepisujících nedostanou. Při online ověřování totožnosti zůstávají všechna osobní data na straně českých služeb, které ověření identity přes internet poskytují. Člověk tak má 100% jistotu, že údaje nikdo nezneužije,“ uzavírá Michal Bočan. 

Odebírejte náš newsletter

comgate visa mastercard