Ověření identity, elektronická pečeť nebo digitální občanka. I to jsou pojmy, na které narazíte při podepisování dokumentů online. Na první pohled mohou vypadat složitě, ale po přečtení našeho slovníku online podepisování si v termínech uděláte rychle jasno.
Online podpis
Když mluvíme o online podpisu, máme na mysli jakýkoliv podpis, ke kterému dojde na dálku prostřednictvím internetu, nejčastěji pomocí podpisové aplikace, jako je Podpisovna..
Online ověření identity
Při podepisování dokumentů v aplikaci Podpisovna narazíte na spojení „online ověření identity podepisujících“, případně „online ověření totožnosti podepisujících“. Co to znamená?
Pokud byste podepsali dokument online bez ověření identity/totožnosti, protistrana by neměla žádnou jistotu, že jste dokument opravdu podepsali vy, a ne nikdo jiný. Online ověření identity je proces, při kterém prokazujete, že „vy jste opravdu vy“.
Toto ověřování identity/totožnosti lze spolehlivě provést pomocí několika služeb, například Bank iD (bankovní identita), MojeID nebo Identity občana. Všechny tři využívá i Podpisovna, takže při podepisování dokumentů online budete mít vždy 100% jistotu, s kým daný dokument podepisujete. Zjednodušeně řečeno: služby jako Bank iD, MojeID či Identita občana jsou pomyslným svědkem, který vás zná a který potvrzuje, že jste se v Podpisovně identifikovali opravdu vy.
„Služby jako Bank iD, MojeID či Identita občana jsou pomyslným svědkem, který vás zná a který potvrzuje, že jste se v Podpisovně identifikovali opravdu vy.“
Bankovní identita
Bankovní identita (Bank iD) je jednou ze služeb, která umožňuje bezpečné a spolehlivé ověření identity online (viz výše), a to nejen při podepisování dokumentů na dálku, ale i během přihlašování do různých platforem nebo při komunikaci s úřady a dalšími online službami. Ověřování identity/totožnosti probíhá prostřednictvím údajů, které o vás má vaše banka.
Bank iD tedy funguje jako vaše digitální občanka (viz dále v článku), kterou se prokážete v online prostředí. Využijete ji i v Podpisovně.
MojeID
Služba MojeID funguje na podobném principu jako bankovní identita – spolehlivě ověřuje totožnost osob online. Provozuje ji sdružení CZ.NIC, využijete ji při online komunikaci s úřady (například při podání daňového přiznání), ale také k přihlašování na různé webové stránky a online služby, aniž byste si museli neustále zakládat nové účty.
Také MojeID funguje jako vaše digitální občanka (viz níže), tuto službu využijete i v Podpisovně.
Identita občana
Do třetice všeho dobrého: také Identita občana spolehlivě ověřuje identitu/totožnost osob, a to na základě údajů, které jsou o občanech vedené ve státních registrech. Jde o službu poskytovanou státem, umožňuje přihlašování do různých portálů státní a veřejné správy. Identitu občana lze v soukromé sféře využít zatím jen ve specifických případech definovaných zákony.
Elektronická pečeť
Pečeť má v různých odvětvích různé významy, v rámci online podepisování (nejen) v Podpisovně jde o nástroj, který dokument ochrání před dalšími změnami. Pokud tedy podepíšete dokument online a opatříte ho elektronickou pečetí, máte jistotu, že na něm nemůže nikdo provádět další změny (respektive pokud k nim dojde, budou vidět). Představte si pečeť jako obdobu zatavení papíru do fólie – když papírový dokument zatavíte, také na něm nemůžete nic měnit.
Elektronická pečeť je jedním z ochranných prvků dokumentu podepsaného online (společně s časovým razítkem).
„Pokud podepíšete dokument online a opatříte ho elektronickou pečetí, máte jistotu, že na něm nemůže nikdo provádět další změny (respektive pokud k nim dojde, budou vidět).“
Časové razítko
Časové razítko je jedna z doplňkových služeb v Podpisovně. Pokud časovým razítkem opatříte dokument podepsaný online, bude na něm zaznamenaný čas zapečetění – tedy čas, kdy dokument podepsal poslední podepisující. Získáte 100% jistotu o dni a času podpisu. Díky tomu je časové razítko důležitý bezpečnostní prvek a doporučujeme jej používat.
Digitální občanka
Jde o soubor osobních údajů (jméno, příjmení, datum narození nebo trvalý pobyt), které jsou o občanech vedené ve státních registrech. Digitální občanka slouží pro ověřování totožnosti/identity občanů v online světě, funguje stejně jako fyzický (plastový) občanský průkaz, jen s tím rozdílem, že se s ní neprokazujete ve fyzickém světě, ale v online prostoru – například při komunikaci s úřady nebo během přístupů do různých portálů.
Když například chcete podepsat dokument online v Podpisovně s ověřením své identity přes Bank iD, tak služba Bank iD ověří právě vaše údaje ze státních registrů. Za digitální občanku tak lze považovat právě služby jako Bank iD, MojeID nebo Identitu občana.
eDoklady
Pojem eDoklady je snadno zaměnitelný s pojmem digitální občanka, ovšem je mezi mimi podstatný rozdíl. V případě eDokladů jde o mobilní aplikaci provozovanou státem, do které nahrajete své doklady v elektronické podobě, takže se pak pomocí aplikace prokážete bez nutnosti nosit u sebe plastové kartičky. eDoklady tedy – na rozdíl od digitální občanky – slouží k prokazování totožnosti/identity občanů ve fyzickém světě. V budoucnu budou nejspíš nahrazeny tzv. evropskou občankou.
„eDoklady jsou mobilní aplikace provozovaná státem, do které nahrajete své doklady v elektronické podobě.“
NIA
NIA je zkratka pro Národní bod pro identifikaci a autentizaci. Tato instituce zajišťuje státem garantovanou online identifikaci osob prostřednictvím údajů ze základních registrů (zákon č. 250/2017 Sb. o elektronické identifikaci). Někdy se název zkracuje na Národní Identitní Autoritu. S touto zkratkou se občas potkáte i při online podepisování, ale pokud jste běžný uživatel podepisující dokumenty, hodí se ho znát spíš pro zajímavost.
AML
AML lze zjednodušeně popsat jako soubor zákonů, předpisů a postupů určených k prevenci a odhalování praní špinavých peněz. AML opatření zahrnují povinnost finančních institucí a dalších subjektů (např. realitní kanceláře, online směnárny nebo třeba pojišťovny a sázkové kanceláře) spolehlivě identifikovat své klienty, hlásit podezřelé transakce a udržovat záznamy o těchto aktivitách.
Proč AML zmiňujeme v souvislosti s online podepisováním? Protože Podpisovna umožňuje ověření identity podepisujících pro účely splnění AML povinností.
Paperless office
Paperless office v doslovném překladu znamená „kancelář bez papírů“ a označuje pracovní prostředí, kde se papír nepoužívá vůbec, nebo jen v minimálním množství. Pokud firmy pracují na bázi paperless office, tak například netisknou papírové smlouvy a další dokumenty. To je nejen ekologičtější, ale často i bezpečnější, protože v zabezpečeném počítači nebo jiném zařízení se k dokumentům nikdo nedostane. Další výhodou je úspora peněz (v rámci paperless office nepotřebujete kupovat papír, používat tiskárnu ani posílat dopisy poštou).
Vyzkoušejte si online podepisování ZDARMA
Nejdůležitější pojmy už znáte, tak co si online podepisování rovnou vyzkoušet v praxi?
Stačí se zaregistrovat a můžete v Podpisovně začít podepisovat dokumenty online, zdarma a se 100% jistotou.
Pokud máte k aplikaci Podpisovna jakékoliv otázky, neváhejte nám napsat na e-mail info@podpisovna.cz.